Archiv Konference COMSOL Multiphysics 2021

Konference COMSOL Multiphysics 2021

KONFERENCE COMSOL MULTIPHYSICS 2021

Konferenci sledovalo 65 lidí online a 35 prezenčně. Všem účastníkům děkujeme!

Před časem jsem někde napsal, že není mnoho „pracovních“ akcí, na kterých by bylo tak veselo jako na Konferenci COMSOL Multiphysics. To jsem ještě nevěděl, že o pár let později nebudou akce žádné. O to víc mě těší, že po uzavřeném roce 2020 jsme si troufli na tradici navázat a překonali jsme veškeré nejistoty a technické výzvy. Fyzicky navštívilo 5. ročník Konference COMSOL Multiphysics 35 účastníků, kteří se nenechali odradit přetrvávajícími vládními omezeními. Dalších 65 účastníků si naladilo on-line přenos, který přenášel dění z přednáškového sálu. Výčet zkoušek a technických problémů, které jsme museli ve firmě překonat, je dlouhý a nerad bych Vás s ním zatěžoval. Postačí konstatování, že díky přítomnému studio-masterovi Jirkovi Šustovi byl zvuk a obraz v sále i u obrazovek perfektní včetně vstupů on-line hostů. Výčet novinek uzavírá nové místo konání, krásné Vinařství U Kapličky v Zaječí na Moravě, které překvapilo snad úplně všechny včetně nás. Milý personál, okouzlující výhledy, skvělá kuchyně, výborná vína a bazén, do kterého si v letos mimořádně chladném jaře troufnul jen Honza Kořínek z Valeo.

Konferenční program sice startoval ve čtvrtek 27. května, ale tradičně jsme mnohé z účastníků přivítali již ve středu. Personál restaurace / baru na nás připravil zajímavou strategii – dopředu avizovali, že se zavírá v 22:00. Protože jsme všichni zblblí ze zákazů a nařízení, tak jsme koštovali, jako zběsilí, aby se to do desíti zvládlo. Nemusím asi prozrazovat, jak bylo veselo při skutečné zavíračce o půlnoci.

Čtvrteční program konference odstartovalo úvodní slovo Petra Byrona a následovalo rychlé představení produktů COMSOL na úloze proudění vzduchu kolem ostrovu Guadeloupe. Poté následoval živý vstup hosta ze švédské společnosti COMSOL, kterým byl Niklas Rom. Niklas prezentoval příspěvek s názvem „News in COMSOL Multiphysics, Server and Compiler“. Po přednášce se slova ujali Matouš Lorenc s Alešem Hroudou, kteří představili výsledky naší spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci – Hledání optimálního řezu v chirurgii. Po obědě prezentoval Niklas Rom o CFD Module a Heat Transfer Module a vystřídal ho u mikrofonu Matouš Lorenc s workshopem o simulacích akustiky. Čtvrteční program završila velmi plodná diskuze v rámci koordinační schůzky o výuce simulací. Po skončení schůzky jsme již spěchali do sklípku na večeři s řízenou degustací místních vín. Poté se dlouho sedělo, pilo, jedlo a rokovalo. Během tohoto večera se zrodila jedna legenda, která praví, že Josef Souček (FBMI ČVUT) vypil 10 piv bez servisní zastávky na záchodě. Konec večera zpestřila moderní interpretace komediální divadelní hry „Marná lásky snaha“ opilých ragbistů. Divadelní hru spontánně komentovali ve dvě ráno před sklípkem účastníci z Plzně.

Slunečné páteční dopoledne patřilo tradičně uživatelským příspěvkům, kterých bylo 11. Omlouváme se panu Součkovi, jehož příspěvek se do programu nevešel – vynahradíme příště. Přednášky byly na vysoké úrovni a přednášejícím patří opět obrovské poděkování. Blok odstartovala on-line prezentace popisující Modelování pasivního chlazení dřevostavby. Následovalo pojednání o mikro-reologii s Particle Tracing Module, prezentace o transformaci soustavy ODR s harmonickým buzením na soustavu PDR, prvotřídně prezentované modelování magneto-reologických elastomerů, prezentace o modelování růstu nanostruktur z kapalné fáze a před přestávkou jsme stihli ještě souhrnnou prezentaci o několika velmi zajímavých úlohách (z nichž každá by zasloužila samostatný příspěvek) řešených při návrhu tokamaku COMPASS. Po přestávce jsme si poslechli on-line prezentaci o využití piezomagnetického a elastokarockého jevu, po které následovala technickými problémy poznamenaná přednáška o generování tepla v jednou již zmíněných magneto-reologických elastomerech (prezentace si ale můžete v klidu prohlédnout v konferenčním archivu). Blok uživatelských příspěvků zakončovaly simulace elektroporace tkáně a prezentace o stabilitě a zahřívání částice v optické pasti. Poslední prezentací bylo propojení COMSOL s Matlab při návrhu Teslova transformátoru. Po obědě hovořili ještě Matouš Lorenc a Aleš Hrouda o tom, jak jsme vytvořili digitální dvojče chladiče prostřednictvím LiveLink for Simulink. Tímto se uzavřel další ročník Konference COMSOL Multiphysics 2021 a můžeme konstatovat, že my jsme si ho rozhodně užili i díky skvělé organizaci naší kolegyně Míši Švecové.

Těšíme se na Vás příště!
Videa dostupná na YouTube:
Konference COMSOL Multiphysics 2021
Konference COMSOL Multiphysics 2021
close