Zpět na seznam článků

Stavba věže „Tower“ v podání robotů ve finále 15. ročníku ROBOSOUTĚŽE

Poslední předvánoční pátek Zengerova posluchárna Fakulty elektrotechnické ČVUT již tradičně patří robotům a jejich středoškolským tvůrcům, kteří se zde utkávají ve finále ROBOSOUTĚŽE. Letošní úlohy pro konstrukci robota – sbírání barevných kostek a stavění věže „Tower“, se tentokrát zhostilo celkem 147 přihlášených středoškolských týmů z celé ČR.

K úspěšnému provedení úlohy bylo zapotřebí, aby robot sestavený a naprogramovaný s využitím dílů stavebnice LEGO® MINDSTORMS® samostatně, bez jakékoli další pomoci sebral co nejvíc barevných kostek ze soutěžní plochy (hřiště) a umístil je dovnitř žlutě vyznačeného obdélníku na hracím hřišti a současně postavil z těchto barevných kostek co nejvyšší věž. Na konci úlohy, na kterou měl soutěžní tým v každém kole 90 s, měl ještě robot ohlásit zvukovým signálem ukončení úlohy.

Ve finálovém klání nakonec zvítězil tým SAKIRI z Integrované střední školy technické v Benešově ve složení Richard Kohel, Samuel Moravčík a Kiryl Kilchytski.

Zvláštní soutěžní kategorii „Design robota“ sponzorovanou firmami MathWorks a Humusoft tentokrát ovládl tým Kachničky ve složení Klára Vondráčková, Pavel Škop a Ondřej Nepevný z Gymnázia Voděradská na Praze 10. Tým Kachničky se současně umístil i na třetí příčce celkového pořadí ROBOSOUTĚŽE.

Obrovský zájem středoškoláků o roboty, programování a technické vědy nás velice těší. Gratulujeme vítězům i všem účastníkům a pořadatelům soutěže pod vedením Ing. Martina Hlinovského k dalšímu úspěšnému ročníku této populární soutěže a zároveň se již nyní těšíme na další ročník.

Fotografie z finále ROBOSOUTĚŽE 2023

Robosoutěž 2023

Obr.1 Robot vítězného týmu SAKIRI v akci

Robosoutěž 2023

obr.2 Prof. Michael Šebek, vedoucí katedry řídící techniky FEL ČVUT gratuluje vítěznému týmu

Karolína Ventluková (HUMUSOFT) , 04.01.2024

Zpět na seznam článků